Putování rokem 2018

31. 12. 2018

2018. Co by se dalo k tomu roku říci? Byl to rok, který přinesl mnoho skvělých zážitků, splněných i nesplněných cílů. Rok prvního ultra, rok přechodu do terénu. Rok nalezení svého běžeckého zaměření.

Vyhrál terén, lesy, hory, prohrála silnice. Vyhrály delší běhy. Vyhrála vytrvalost před rychlostí.

Každý běžec je jiný, každý má jiný cíl, jinou cestu, jiné zaměření. Já si vybral trail a  větší kilometráž.

Konec roku je časem ohlédnutí a hodnocení. Nejlepší články na blogu Sportigo.cz najdete seřazené v článku TOP10 článků roku 2018. Minulé běžecké ohlédnutí z předcházejícího roku je zde:

Ale nyní je již čas, věnovat se roku 2018, který zavírá své brány právě dnes, kdy píšu tento report a ohlédnutí.
Jak šel závodní rok 2018

Hlavní cíl byl zvládnout ultra, tedy více než maraton. V roce 2018 jsem se nepřihlásil na žádný čistě silniční závod, vynechal jsem Pražský půlmaraton i maraton. Chtěl jsem se soustředit na nové a zatím nevyzkoušené závody a trasy. A to se povedlo.

Vše začalo na Ještědu na COMPRESSPORT JĚŠTĚD SkyRace® 2018. Pokračoval jsem trailem v okolí Máchova jezera Mácháč Run Fest 2018 a zazávodil si v oblíbeném Českém ráji, kde jsem byl součástí startovního pole jednoho ze série závodů Krosového poháru – Skalní kros Český rájem.

Ze závodů na Ještědu se stává pravidelné zastavení naší skyrunningové smetánky, úžasná náročná trať, skvělá organizace a zázemí. Máte rádi kopce? Určitě vyzkoušejte Ještěd Sky race. Na Mácháči jde o trailový závod pěknou krajinou Máchova kraje a s příjemnou rodinnou atmosférou.

A Skalní kros v Českém ráji jsem samozřejmě nemohl vynechat, dcerou jsme si 15 km lese a mezi skalami výborně užili.

Vrchol sezony

Následoval vrchol sezony. Čertovskej ultratrail. 66 km putování z hradu Houska do Hamru nad Jezerem.

Mé první ultra a stálo to za to. Čas mohl být lepší, ale celý závod jsem si neskutečně užil. V každém závodě chci být samozřejmě rychlý a vydat za sebe co nejvíce. Ale na ultra je vše jiné. Za tu dobu, co jste na trati, se může stát mnoho věcí, od změn počasí až po zdravotní problémy a indispozice. Musíte být na závod připraveni fyzicky, ale také psychicky.

Hlava hraje velmi důležitou roli.

Překonat sebe sama. To je ultra. Tělo říká už dooost, ale hlava vás tlačí dál a dál k cíli.

Druhá polovina

V polovině léta začala má druhá část sezony. Na domácím Pojizerském krosu, krátkém a rychlém trailu pár kilometrů od našeho domu, po cestách, kde téměř každý týden běhám.

V půlce srpna další novinkový závod v běžeckém kalendáři – Maraton Českým rájem. Zapomeňte na rovinky, zapomeňte na rekord při maratonu, ta trať vás prověří. Možná vás překvapí, ale v Českém ráji jsou také kopečky.

Závěr léta, to byl Kokořín, Mšeno a okolí a trail Kokořínské roklinky. Nahoru dolu roklinkami úžasným krajem Kokořínska.

Září, to jsou dva půlmaratony, Běh Městem Mladá Boleslav, který organizuje můj běžecký kamarád Daniel a hned týden po něm Eleven půlmaraton Českým rájem na Branžeži, kde jsem si výrazně zlepšil osobáček. V tu chvíli jsem byl v nejlepší formě za celý rok.

Celou běžeckou závodní sezónu jsem zakončil na Strom Ultra maratonu – SUM 2018. Padesátikilometrové ultra po krajině Podještědí v severozápadním cípu Českého ráje, který pořádá Dušan Koutník, účastník a pokořitel slavného Spartathlonu.

Běh a ostatní zážitky

Výlet na Kokořín, to je klasika, ale výlet do Vídně byl také skvělý. Vídeň mne nadchla.

Povedla se také dovolená na chalupě v Krkonoších, kde jsme s dcerou uskutečnili Běh za východem slunce. Byla to velká nádhera.

 

Trocha statistiky

Cílem pro rok 2018 bylo uběhnout 3 000 km. To se mi nepovedlo. Při 190 běžeckých aktivitách jsem naběhal 2 546 km. Velkou radostí a zároveň velkým překvapením jsou výškové metry. Neběhám po rovině, vždy se nějaký kopec najde, ale to číslo je překvapující – Elevation Gain: 53 437 m. Vše podle údajů z aplikace Strava.

Podle Garminu jsem dal dokonce 2 599,1 km. Proč ten rozdíl jsem nezkoumal, něco se pravděpodobně z Garminu do Stravy nepřeneslo.

Co se týče kilometrů byl nejlepší listopad s 273,9 km, nejslabší prosinec 115,2 km, ale tam jsem si vybíral 14 denní posezónní pauzu.

I když byl celkový kilometrový cíl nesplněn, jsem s běžeckým rokem 2018 velmi spokojen. Díky běhání v terénu je vše náročnější a kopce jsou skvělé. To mě dost baví.

Cíle a plány

Jak již asi víte, nejčastěji běhám po Českém ráji, kopce jezdím trénovat k Ještědu a do Krkonoš. Budu v tom pokračovat. Jednotlivé oblasti znám, nemusím se strachovat, že zabloudím, nemusím řešit dlouhé přesuny, vše mám relativně blízko. Přesto stále objevuji nové trasy a lesní cestičky.

Pro rok 2019 si nebudu dávat konkrétní kilometrový cíl, pokles neplánuji, ale rád bych zvýšil kvalitu a náročnost. Více kopců, více rychlosti. Sakra ty intervaly, no jo no, už se jim nevyhnu.

Hlavním cílem pro rok 2019 je zdolání stovky.

100 km závod. Už dva týdny pročítám termínovku a různé reporty ze závodů. Zatím jsem vytipoval tři. Brdská stezka 100, Krakonošova stovka a na závěr roku ikonická Pražská stovka. Která vyjde? Uvidíme. Určitě také budou i kratší krosové a trailové závody okolo 10-30 km jako součást tréninku.

Krátké závody do deseti km se mi do plánu moc nehodí, na ty je potřeba jiný druh tréninku a jeho složení. Co ale musím zapojit do časového plánu, je více cvičení – jóga a posilování. Trochu jsem s tím ke konci roku začal a prospívá mi to.

Přeji všem běžců mnoho krásných kilometrů

Přeji všem běžců, opravdu všem, protože je jedno zda běháte 3, 5, 10 nebo více km, je jedno zda je vaše tempo 4,5 nebo 7 min/km, záleží jen na vás, to nejlepší do roku 2019.

Užívejte si běh, radost z pohybu, zdraví, potkávání kamarádů na závodech a samozřejmě i nějakou tu medaili.

Nejdůležitější je vaše spokojenost. Vy sami jste sobě rozhodčím a hodnotitelem. Nezklamte sebe sama. Ať vám všechny vaše cíle v roce 2019 vyjdou!
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...